Tomatis - co powinieneś wiedzieć.

Metoda TOMATISA zyskuje w Polsce coraz większą popularność.

 

 

Zobacz jak wielu osobom pomaga terapia słuchowa:

 

1./ Dla dzieci i dorosłych potrzebujących wsparcia logopedycznego

a./ Dla dziecka, dorosłego w terapii logopedycznej przy zaburzeniach mowy jak: jąkanie, opóźniony rozwój mowy, seplenienie, błędne wypowiadanie głosek, przy niewyraźnej zbyt szybkiej mowie.

b./ Jeżeli terapia logopedyczna jest nieskuteczna Jeśli Ty lub Twoje dziecko jest pod opieką logopedyczną a efekty nie są wymierne do wkładanego wysiłku a Ty lub Twoje dziecko potrafi wypowiedzieć prawidłowo dany dźwięk, ale go nie używa w mowie potocznej to znaczy, że brak prawidłowego wzorca słuchowego.

c./ Dla dziecka szkolnego Wtedy, gdy występują problemy szkolne ( trudności z czytaniem i pisaniem, ubogie słownictwo, mylenie podobnie brzmiących słów, trudności z zapamiętywaniem, niewyraźne pismo, duża ilość błędów ortograficznych).

 

2./ Przy zaburzeniach koncentracji i uwagi

- błędna interpretacja pytań, konieczność powtarzania poleceń, zapominanie, roztrzepanie.

 

3./ Przy zaburzeniach emocjonalnych,

Takich jak: męczliwość, nadpobudliwość, nadmierna impulsywność, nieśmiałość drażliwość ,płaczliwość, trudności z zasypianiem, moczenie nocne, zaburzenia emocjonalne u dzieci adoptowanych i z rodzin zastępczych, po traumach i trudnych przeżyciach).

 

4./ Dla „niezdarnych ruchowo”

Dla dzieci i dorosłych z zaburzeniami ruchowymi (z nadwrażliwością dotykową niezgrabnością ruchowa, lękowością, myleniem stron, nietrzymaniem się w liniaturze, niechęcią do prac manualnych, mających problemy z jazdą na rowerze, pływaniem, graniem w piłkę, tańcem, rytmicznością.

 

5./ Dla dzieci i dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju (autyzm)

Profesor Alfred Tomatis twierdził, iż dziecko autystyczne jest dzieckiem „nienarodzonym dźwiękowo”. Dlatego też w terapii Tomatisa stosuje się „głos matki”, który ma ogromny wpływ na pozytywny, emocjonalny rozwój dziecka zaburzeniami. Pozwala on na „pierwsze” naturalne narodziny dźwiękowe dziecka, lepszy kontakt z rodzicami, rozwój mowy, zwiększenie efektywności pozostałych terapii, integrację przedsionka, zniesienie nadwrażliwości na dźwięki, przyspieszenie rozwoju poznawczego, zmniejszenie stymulacji.

 

6./ Dla dzieci z ADHD ( nadpobudliwością psycho-ruchową)

Dzieci z nadruchliwością często rozpraszają się dźwiękami z otoczenia, wzmocnienie mięśni ucha środkowego przez zastosowanie terapii A.Tomatisa pozwoli na zwiększenie uwagi i koncentracji u Twojego dziecka.

 

7./ Dla dzieci z Zespołem Aspergera

Tomatis pozwoli na efektywniejszą samokontrolę, lepsze zrozumienie informacji pochodzących z otoczenia, pozwoli złagodzić konflikty, zmniejszy napięcie, wzmocni naprzemienną komunikację.

 

8/ Dla osób z Mizofonią (nadwrażliwością na dźwięki występującą zarówno u dorosłych jak i dzieci).

Terapia pozwala na zmniejszeniu nadwrażliwości na: dźwięki towarzyszące spożywaniu jedzenia (np. żucie, przełykanie, mlaskanie), odgłosy związane z oddychaniem ( oddechy, chrapanie, kichanie czy pociąganie nosem), dźwięki wydawane przez zwierzęta (np.szczekanie psa, śpiew ptaków, miauczenie kota), płacz dziecka, bicie dzwonów kościelnych, dzwonek w szkole itp.

 

9./ Dla studentów – „doładowanie mózgu”

Dla osób przygotowujących się do sesji, egzaminów maturalnych, dzięki terapii osoby zwiększają swój potencjał w zakresie koncentracji, uwagi powodują, że w szybszym czasie duża ilość materiału jest szybciej zapamiętywana.

 

10./ Dla seniorów

Terapia pozwala na zwiększenie pamięci słuchowej, „doenergetyzowanie” mózgu powoduje więcej pozytywnej energii, chęć do działania, „do życia”, w znacznym stopniu poprawia pamięć.

Prosty przykładJeśli dziecko, bądź osoba dorosła ma słabą pracę mięśni ucha środkowego to poprzez odpowiednie, indywidualnie dopasowane, bodźcowanie danymi dźwiękami - daną częstotliwością ? W SPOSÓB ANALOGOWY ? jesteśmy w stanie przywrócić pracę mięśni ucha środkowego tak, aby umiejętnie i efektywnie wysłuchiwać dźwięki.

Metoda Tomatisa - Pracownia uwagi słuchowej i diagnostyki ucha - Gabinet Małgorzaty Płonki
Projekt i wykonanie Hiarte