- Strona główna
- Metoda A. Tomatisa
- Działania wspierające
- O nas
- Opinie
- Porady
Profesor Alfred Tomatis urodził się w 1920 w Nicei. Był francuskim otolaryngologiem i twórcą metody stymulacji słuchowej. W 1945 roku ukończył Uniwersytet Medyczny i rozpoczął praktykę lekarską, prowadził badania nad funkcją narządu słuchu. Pracował m. in. w labolatorium akustycznym fabryki lotniczej, gdzie zajmował się badaniem pracowników pracujących w dużym hałasie. Szczególnie interesowała go zależność między sposobem słyszenia a jakością głosu, ponieważ zwrócił uwagę na fakt, iż u wielu z nich razem z powstawaniem zaburzeń słuchu zaczęły występować problemy głosowe.
1. W głosie pojawiają się te częstotliwości, które słyszy ucho,
2. Jeśli stworzymy narządowi słuchu możliwość usłyszenia brakujących częstotliwości, to pojawią się one w głosie,
3. Zastosowanie treningu słuchowego pozwala na trwałą modyfikację głosu.
Alfred Tomatis prowadził również badania miedzy lateralizacją słuchową a jakością głosu. Doświadczenia te przeprowadzone głownie na śpiewakach operowych wskazały, że uchem dominującym powinno być prawe ucho ze względu na precyzyjniejsze kontrolowanie głosu i mowy. Kolejne badania dotyczyły pracy mięśni ucha środkowego (napinacza błony bębenkowej - mięśnia młoteczka oraz mięśnia strzemiączka). Wykazały one, że ich współdziałanie blokuje dopływ do płatów skroniowych częstotliwości niskich odpowiedzialnych m. in. za rozumienie mowy, a wzmacnia spektrum częstotliwości wysokich, które decydują o jakości dźwięków i ich realizacji.
Profesor Tomatis stworzył specjalistyczny sprzęt nazwany Uchem Elektronicznym, który ma za zadanie stymulować uwagę słuchową, czyli wpływać w odpowiedni sposób na mięśnie ucha środkowego. Sprzęt ten w odpowiedni sposób wzmacnia pewne częstotliwości przez nakładanie odpowiedniego filtra, zastosowanie balansu czy ustawienie odpowiedniego nachylenia kanałów. Dzięki temu dzieci i dorośli mający problem z przetwarzaniem informacji drogą słuchową, nadwrażliwością na dźwięki, problemami z uczeniem się języków obcych oraz z zaburzeniami koncentracji i uwagi, mogą na stałe poprawić swoje umiejętności w efektywnym wysłuchiwaniu.
Słyszenie - to proces fizjologiczny, bierny niezależny
Słuchanie - to proces psychiczny, aktywny, to umiejętność świadomego odbierania bodźców słuchowych, zależny min. od funkcjonowania ośrodkowych struktur układu słuchowego, ciśnienia w uchu środkowym, odpowiedniej pracy mięśni ucha środkowego.
Zaburzenia uwagi słuchowej to przede wszystkim zaburzenia analizy i percepcji dźwięku przy zachowaniu jego recepcji, czyli odbiorze fizjologicznym, a więc przy zachowanym jego słyszeniu.
Dalsze, pogłębione przez lata badania potwierdziły informację, że dziecko zaczyna słuchać materiału dźwiękowego między 4 a 5 miesiącem życia płodowego.
W tym właśnie czasie dziecko prawidłowo schodzi główką w talerze biodrowe matki i poprzez kości zaczyna stymulować mózg materiałem dźwiękowym pochodzącym od matki. Przez następnych 5 miesięcy uczy się tych dźwięków po to, aby w trakcie narodzin, kiedy w ciągu 72 godzin zaczyna schodzić płyn owodniowy z ucha środkowego, rozpocząć fiziologiczne słyszenie czyli tzw. drogę powietrzną. Odpowiednia stymulacja powoduje, że dziecko dalej prawidłowo będzie kształtować drogę słuchową. Natomiast, jeśli krzywe słuchowe są nieprawidłowe, wtedy rehabilitację należy rozpocząć z użyciem materiału dźwiękowego matki. Tomatis bardzo podkreślał wagę rozpoczęcia rehabilitacji od wykorzystania materiału dźwiękowego ze względu na silny związek matki z możliwościami poznawczymi dziecka. Płaty skroniowe prawidłowo zastymulowane powodują prawidłowe nadawanie, przetwarzanie i dekodowanie dźwięków.