W jakich warunkach dzieci słuchają najefektywniej?

W jakich warunkach dzieci słuchają najefektywniej?

Czy Twoje dziecko ma problemy z przetwarzaniem słuchowym? Czy zdarza się, że rozmawiasz z dzieckiem, ale ono nie „słyszy” tego, co do niego mówisz? Czy często musisz kilkakrotnie powtarzać jeden komunikat? Chociaż taka sytuacja nie jest zależna od dziecka, to z pewnością może być źródłem frustracji dla obu stron. Co możesz zrobić, żeby pomóc swojemu dziecku? Warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Po pierwsze warto wzmocnić przekaz i pobudzić także inne zmysły dziecka, nie tylko słuch. U dzieci z zaburzonym przetwarzaniem słuchowym istotne jest poprzedzanie informacji słuchowych bodźcami wzrokowymi. Wzrasta wówczas poziom uwagi dziecka i łatwiej mu skupić się na przekazie werbalnym. Na przykład: chcesz pomóc dziecku poznać budowę kota. Zanim zaczniesz omawiać to zagadnienie, pokaż dziecku na ilustracji jak wygląda kot.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Istotne są czynniki, o których tak naprawdę zawsze powinniśmy pamiętać podczas rozmowy: utrzymuj z dzieckiem kontakt wzrokowy, a gdy przekażesz mu ważną informację poproś dziecko o powtórzenie komunikatu. Będziesz mieć pewność, że dobrze zrozumiało polecenie i unikniecie w ten sposób nieporozumień.

Warto także pamiętać, że dzieci z zaburzeniami słuchowymi gorzej odbierają dźwięki w pomieszczeniu z pogłosem, z włączoną wentylacją lub gdy rozmowa odbywa się przy otwartym oknie. Optymalną odległością do percepcji odbierania dźwięków jest odległość do 2 metrów. Pamiętaj więc, aby zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu i nie rozmawiaj z dzieckiem na „odległość”. Przykład z życia codziennego: jeśli przygotowujesz posiłek i w kuchni włączone są głośne urządzenia AGD, to nie dziw się, że twoje dziecko nie przychodzi na kolację, gdy je wołasz. Zamiast narażać siebie i dziecko na niepotrzebny stres, lepiej pójdź do jego pokoju i patrząc na niego przekazać mu informację o kolacji. Takie podejście wymaga od rodzica większej uważności oraz czasu, ale z pewnością podniesie jakość komunikacji z dzieckiem.

Wypróbuj tych kilka prostych rad, a przekonasz się, że twoje dziecko więcej zrozumie i zapamięta z Waszej rozmowy.

Metoda Tomatisa - Pracownia uwagi słuchowej i diagnostyki ucha - Gabinet Małgorzaty Płonki
Projekt i wykonanie Hiarte